Exkurze do Hvězdárny - IV.A a V. třída

Dne 21. 4. 2023 se žáci IV.A a V. třídy zúčastnili exkurze do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Nejdříve jsme navštívili digitální planetárium. Zde byl pro nás připraven výukový program Sluneční soustavou. Program měl tři části. Nejprve jsme pozorovali denní a noční oblohu, Slunce, Měsíc, hvězdy a souhvězdí. Druhou část tvořil virtuální průlet Sluneční soustavou, který nám ukázal její celkové uspořádání. Na některé objekty jsme se podívali podrobněji  - planety a jejich měsíce, trpasličí planety, asteroidy, komety.

Nakonec jsme zhlédli film Voyager. Tento dokument je věnovaný dvěma kosmickým sondám, které prozkoumaly nejvzdálenější planety Sluneční soustavy: Jupiter, Saturn, Uran a Neptun spolu s jejich měsíci. I nyní prozkoumávají mezihvězdný prostor a nesou mezihvězdnou zprávu – pozlacenou desku s poselstvím určeným případným mimozemským civilizacím.

Exkurzi jsme zakončili návštěvou hvězdárny, kde jsme se díky dalekohledu podívali na Slunce a sluneční skvrny. S využitím teluria nám lektor vysvětlil příčiny střídání dne a noci, ročních období a fází Měsíce, zatmění Slunce a Měsíce.

Aktuality

03.05.2023 - Základní škola

Schůzka rodičů budoucích prvňáčků

V úterý 6. 6. v 16 hodin se bude konat schůzka rodičů budoucích prvňáčků. Schůzka se uskuteční v učebně…

Více informací

05.03.2023 - Základní škola

První vystoupení mažoretek

V letošním školním roce začal poprvé u nás ve škole pracovat zájmový kroužek mažoretek. Dívky ze druhé a třetí třídy si…

Více informací

03.03.2023 - Základní škola

Přijímací zkoušky nanečisto

V úterý 28. 2. se žáci 9. třídy, kteří budou dělat přijímací zkoušky, zúčastní přijímacích zkoušek nanečisto.  …

Více informací

20.09.2022 - Základní škola

Zájmové kroužky

V sekci základní školy - zájmové kroužky naleznete nabídku na tento školní rok. Vyplněné přihlášky se předávají…

Více informací
Všechny aktuality

Základní škola a Mateřská škola Františka Škroupa, Osice, okr. Hradec Králové

Adresa:
Osice 42, 503 26

IČ: 709 93 254, Datová schránka: z2dvxgp


Tel.: 495 451 826, 739 203 109
E-mail: zs.osice@seznam.cz, hruba.marketa@zsosice.cz

mapa